Sivý zákal – katarakta

Čo ponúkame

Je vaše videnie rozmazané alebo zahmlené?
Zdajú sa vám farby matné alebo tlmené?
Prestali vám okuliare pomáhať?
Máte zhoršené videnie v tme alebo vidíte okolo svetiel neobvyklé svetelné efekty?

Sivý zákal je zakalenie prirodzenej vnútroočnej šošovky, ktoré postihuje mnoho ľudí v priebehu starnutia. Výskumy ukázali, že sivý zákal je hlavnou príčinou zhoršenia zraku v populácii staršej ako 55 rokov.

Jedna operácia môže vyriešiť vaše problémy s:

  • krátkozrakosťou,
  • ďalekozrakosťou,
  • astigmatizmom,

Opýtajte sa na túto možnosť svojho lekára alebo získajte viac informácií na: +421 34/28 29 700.

Chirurgické riešenie sivého zákalu

Odstránenie sivého zákalu je jedným z najbezpečnejších a najúčinnejších chirurgických metód. Pri samotnej operácii chirurg vykoná drobný rez a vloží do oka nástroj vo veľkosti hrotu pera, aby odstránil zákal. Zakalenú šošovku rozloží a zároveň ju odsaje z oka von. Zakalenú prirodzenú šošovku nahradí umelou vnútroočnou šošovkou. Po vložení do oka sa šošovka rozvinie a uchytí na správnom mieste tak, aby nahradila pôvodnú prirodzenú šošovku.

Čo očakávať PRED a PO operácii

Väčšina pacientov je prekvapená, keď zistia, aké jednoduché a bezbolestné je chirurgické riešenie sivého zákalu. Operácia zvyčajne trvá 20 až 30 minút alebo kratší čas a väčšina pacientov hneď po operácii vykonáva bežné činnosti. Nasledujúce informácie Vám pomôžu pripraviť sa na chirurgický zákrok:

  • Do oka Vám bude aplikované anestetikum na znecitlivenie. Váš lekár vám predpíše očné kvapky, ktoré pomôžu chrániť vaše oko pred infekciou a zmierniť opuch. U väčšiny pacientov dôjde k zlepšeniu zraku veľmi skoro po operácii, ale váš zrak sa môže zlepšovať po dobu niekoľkých dní alebo týždňov.
  • Cena základnej šošovky je hradená zdravotnou poisťovňou, pri nadštandardnej šošovky pacient zaplatí rozdiel medzi úhradou poisťovne a jej skutočnou cenou.
  • Naši lekári vám na základe diagnostických vyšetrení a znalosti vašich potrieb poradia s výberom vhodnej vnútroočnej šošovky.
  • Prípravná konzultácia potrvá asi 2 hodiny, vyšetríme všetky potrebné parametre vašich očí a vašu novú šošovku lekár objedná presne podľa potreby.
  • Táto konzultácia zahŕňa aj vyšetrenie sietnice v rozkvapkaní (liekmi vyvolané rozšírenie zrenice), preto je vítané, ak vás odprevadí niekto z rodiny (nebudete môcť šoférovať auto).
  • Spoločne upresníme termín vašej operácie.
  • Chceme vás informovať o všetkých možnostiach riešenia sivého zákalu tak, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť pri výbere vašej šošovky, keďže ide o rozhodnutie na celý život. Výsledkom našej kooperácie bude zlepšenie vášho videnia podľa vašich očakávaní a potrieb.

Výber šošovky